Často myslíme na bezpečný pohyb v kúpeľni u seniorov, poprípade užívateľov so zníženou schopnosťou pohybu, ale na bezpečnosť tých najmenších väčšinou zabúdame. Pokiaľ nám v rodine pribudne potomok, mali by sme sa zamyslieť, ako prispôsobiť kúpeľňu aj jeho potrebám a predovšetkým bezpečnosti. Radi poradíme, na čo si dávať pozor, aby aj u vás vznikla bezpečná kúpeľňa pre deti. Na minimalizovanie rizika je potrebné urobiť maximum.
Deti väčšinou milujú vodu. Vyvádzanie vo vani s hračkami a to správne špliechanie vody všade naokolo nesmie chýbať. Zlé umiestnenie zariaďovacích predmetov, klzká podlaha, nepripevnené či zle umiestnené doplnky, ostré hrany, to sú len niektoré nebezpečenstvá, ktoré môžu byť spúšťacím momentom následných problémov a nielen pre deti. Tiež musíme brať ohľad na to, v akom je dieťa veku a jeho potreby.
Pokiaľ staviate dom, väčšinou plánujete aj dve kúpeľne. Jedna z nich môže preto byť viac „detská“. Podľa skúseností, deti s vlastnou kúpeľňou sú samostatnejšie a rýchlejšie si osvoja základné hygienické návyky.
Dnes je k dispozícii celý rad sanity aj doplnkov pre deti. Môže ísť napríklad o toalety, sedátka na ne aj s pomalým zatváraním, aby nedošlo k priškripnutiu prstov., Umývadlá, sady na čistenie zubov, zrkadlá, skrátka "detsky" môžete vybaviť celú kúpeľňu. Na trhu nájdete menšie vane, umývadlá so zníženou hĺbkou so systémom odtoku proti pretekaniu, ktoré navyše usadíte vo výške zodpovedajúcej deťom. To ale platí skôr v miestach, kde je detský kolektív väčší, ako sú školské či predškolské zariadenia, nemocnice a liečebne, ďalšie zariadenia pre deti.
Oblé tvary všetkého vybavenia zaručia maximálnu bezpečnosť vašich ratolestí. Pokiaľ používate existujúcu vaňu, môžete si zaobstarať gumové protišmykové nalepovacie tvary, ktoré zamedzia pošmyknutiu a následnému pádu. Zaobstarajte aj špeciálne koberčeky a predložky s protišmykovým povrchom aj rôzne madlá a úchytky, ktoré môžeme v kúpeľni ľahko pripevniť.
Nezabudnite ani na vhodné umiestnenie hračiek a doplnkov do vody a pozor, tie nechávajte dokonale vyschnúť, pretože sa v nich často usadzujú choroboplodné zárodky a plesne, ktoré sa v nich následne množia a môžu byť zdrojom následných chorôb. Priebežne ich môžete dezinfikovať napríklad v Save, vyperte v práčke či umyte v umývačke. Tiež vešiaky na uteráky či župany, dajte tak, aby boli dostupné aj pre deti. Ostré hrany napríklad obkladu pri vani opatrite krytom. Platí to aj pri skrinkách a poličkách. Pády v kúpeľni, porezanie, dokonca aj elektrina môže byť príčinou úrazov v kúpeľniach, čo samozrejme neplatí len o deťoch.
Pokiaľ je existujúce umývadlo či toaleta umiestnená vysoko, môže byť pre deti horšie dostupná. Preto im kúpte stupienok či stoličku s protišmykovými nášľapnými plochami. Zvážte aj zaobstaranie detského sedátka na toaletu poprípade madiel, o ktoré sa môže dieťa pridržať pri vyliezaní z vane.
Proti obareniu sa hodí termostatická batéria. Navyše tieto batérie dokážu ušetriť energiu spotrebovanú na ohrev vody. Pri umývaní rúk pomôže bezdotyková technológia. Ak máte vaňu, môžete obmedziť vyšpliechanie vody pomocou vaňovej zásteny.
Každý, kto má deti určite potvrdí, aké sú pre deti lákavé napríklad kapsule na pranie, dezinfekcia na toalety, čistiace prostriedky a podobne. Nenechávajte ich v dosahu detí. Podobné je to aj s odloženými doplnkami, či už ide o holiace strojčeky, fény, nožnice a ďalšie vybavenie kúpeľne. Aj tieto zdanlivé maličkosti nám môžu spôsobiť vrásky na čele pri neodbornej manipulácii malých detí. Pozor aj na sklo v kúpeľni, flakón s voňavkou, poháre na čistenie zubov, okrasné predmety, ktoré sa môžu rozbiť na črepy, to všetko v detských rukách môže spôsobiť následné problémy.
Nikdy nenechávajte dieťa v kúpeľni bez dozoru. Napríklad odtok vody láka deti svojim leskom a miznúcou vodou. Všetečné prstíky sa tak môžu zaseknúť pri skúmaní sifónu. Podobné je to aj pri odtokových žliabkoch sprchovacích kútov, kde hrozí aj priškripnutie pri dverách.
Príďte sa poradiť do našich kúpeľňových štúdií, kde sa dozviete o možnostiach vybavenia kúpeľní pre deti.