Swipe to the left

Ako vybrať svetlo do kúpeľne

Osvetlenie v kúpeľni dokáže navodiť príjemnú atmosféru, rozjasniť priestor a predovšetkým umožňuje každodenné kúpeľňové aktivity. To všetko ale platí iba v prípade, že bude osvetlenie vhodne zvolené.

Ako vybrať svetlo do kúpeľne

Výber osvetlenia do kúpeľne nie je dobré podceňovať, väčšinou je práve táto miestnosť navštevovaná v ranných a večerných hodinách a prirodzeného svetla často nemá dostatok. Dizajn samotných svetiel každý volí predovšetkým podľa vkusu, dôležitá je ale aj farba svetla a zabudnúť nemožno ani na bezpečnosť. Pre skutočne dokonalé osvetlenie kúpeľne, ktoré vám zjednoduší každodenné aktivity, odporúčame kombináciu centrálneho stropného svietidla s osvetleným zrkadlom alebo nástennými lampami umiestnenými vedľa zrkadla alebo nad ním. Práve svetlá okolo zrkadla osvetľujú tvár priamo a eliminujú nežiaduce tiene. Dbajte však na to, aby vás svetlo od zrkadla neoslňovalo. Osvetlenie zrkadla je v kúpeľni kľúčové, preto v našej ponuke nájdete kúpeľňové zrkadlá so zabudovaným svetlom, prípadne zrkadlové skrinky s osvetlením, ktoré navyše prinesú do vašej kúpeľne potrebný úložný priestor.

Akú farbu svetla do kúpenej?
Žiarovky, žiarivky, svietidlá, lampy, LED pásiky a podobne môžu mať rôznu teplotu svetla – tá je vždy vyjadrená v kelvinoch. Čím nižšia je uvádzaná hodnota, tým teplejší bude odtieň. Teplota farby svetla ovplyvňuje nielen vzhľad miestnosti, ale aj samotných obyvateľov, pretože každý odtieň bieleho svetla v interiéri pôsobí inak.

Teplá biela (cca 2700 K - 3500 K) je vhodná predovšetkým na chvíle odpočinku a relaxácie.

Neutrálna biela (3500 - 5000 K) sa skvele hodí do základných obytných aj pracovných priestorov a najviac sa približuje farbe denného svetla, nepôsobí rušivo.

Biele až modrasté svetlo (5000 K - 7000 K) využijete v priestoroch s absenciou denného svetla a dokáže zvyšovať produktívnosť. Čím je však chladnejšie, tým viac môže byť vnímané ako ostré a unavovať oči.

Pre čo najprirodzenejšie osvetlenie kúpeľne odporúčame vybrať svetelné zdroje v neutrálnej alebo studenšej bielej farbe (3500 – 6000 K). Taký odtieň najlepšie simuluje denné svetlo, neskresľuje farbu pokožky a je tak ideálny napr. pri aplikácii make-upu a líčidiel, zatiaľ čo teplé biele svetlo (2700 - 3500 K) navodzuje pocit útulnosti. Optimálna svietivosť pre kúpeľne sa pohybuje okolo 1000 lúmenov, ale závisí vždy od rôznych faktorov, ako napríklad od farby stien, obkladov či dlažby – tmavšie povrchy vyžadujú silnejší zdroj svetla, pretože od tmavých elementov sa ho odráža menej a naopak.

Bezpečnosť osvetlenia do kúpeľne
Pri výbere svetelných zdrojov do kúpeľne majte na pamäti, že je potrebné vyberať iba svetlá vhodné do vlhkého priestoru, odolávajúce pare a striekajúcej i tečúcej vode. Svetlo do kúpeľne má mať stupeň krytia aspoň IP44, ktoré definuje ochranu pred vniknutím pevných cudzích telies s priemerom 1 mm a viac a zároveň je chránené pred vodou striekajúcou zo všetkých smerov. Čím vyššia je hodnota stupňa krytia, tým viac je svetlo chránené. Nie všade je ale možné v kúpeľni klasické svetlá inštalovať, pretože na ich umiestnenie existujú jasne definované zóny.

  • Zóna 0 – vnútorný priestor vane a sprchovacieho kúta. Sem nepatrí žiadne svetlo, ale je možné použiť napríklad LED pásik na osvetlenie niky.
  • Zóna 1 – priestor ohraničený okrajom vane do vzdialenosti okolo 0,6 m a do výšky 2,25 m. Ani do tejto zóny sa umiestnenie svetiel neodporúča.
  • Zóna 2 – priestor v tesnej blízkosti vane či sprchy. Obyčajne sa jedná o vzdialenosť do 0,6 m do diaľky a viac ako 2,25 m do výšky, kam patria svetlá s minimálnou hodnotou IP44.
  • Zóna 3 – zvyšok kúpeľne, kde sú obmedzenia minimálne. Ideálne sú ale aj svetlá s IP a to presahujúce IP21 z dôvodu kondenzácie vodných pár.

Možností pre osvetlenie kúpeľne je naozaj veľa a my vám v showroomoch Kúpeľní Ptáček radi poradíme, stačí si len dojednať schôdzku. Naši kúpeľňoví špecialisti pomôžu s výberom a vďaka grafickému návrhu dokonca zistíte, ako bude vyzerať vaša budúca kúpeľňa.