Swipe to the left

Na čo dávať pozor pri výbere kúpeľňového radiátora?

Teplo domova začína u nás, preto pre vás máme päť rýchlych tipov na čo pri výbere radiátora nezabudnúť, my vám dodáme všetko potrebné.

Na čo dávať pozor pri výbere kúpeľňového radiátora?

Mnohý z nás majú ešte v živej pamäti klasické liatinové radiátory, ktoré vo svojich útrobách skrývali veľké množstvo prachu. Tie však postupne nahrádzajú radiátory z iných materiálov. Pokiaľ teraz pripravujete rekonštrukciu alebo hľadáte riešenie, akým radiátorom vybaviť novostavbu, radi vám poradíme ako na to.

1. Výkon
Začnime pekne poporiadku, a to v kúpeľni. Má kúpeľňový radiátor fungovať ako zdroj vykurovania alebo má slúžiť len k sušeniu uterákov či prádla? Bude súčasťou vykurovacej sústavy domu, alebo sa bude jednať o čisto elektrický radiátor? Tieto otázky je dôležité riešiť ešte pred výberom. Pokiaľ sa jedná o radiátor, na ktorý budete vešať len uteráky, postačí nižší výkon. V opačnom prípade, keď bude radiátor slúžiť aj ako vykurovanie v kúpeľni, je potrené spraviť návrh podľa tepelnej straty miestnosti s ohľadom na typ vykurovacej sústavy.

Teplotný spád je súčasťou projektu vykurovania a je priamo závislý na zvolenom zdroji tepla – iný teplotný spád je vhodný pre tzv. nízkotepelné zdroje – napríklad plynový kondenzačný kotol, alebo tepelné čerpadlo, iný pre vysokoteplotné kotly - najmä kotly na tuhé palivo. Pokiaľ ste vo fáze projektu, pomôže vám naša Technická a projektová podpora, ktorá vám pripraví návrh vykurovacej sústavy domu od A po Z. Vypočíta tepelné straty, navrhne vhodný zdroj tepla a podľa toho príslušný teplotný spád radiátorov prípadne podlahového, alebo iného vykurovania. Okrem radiátorov navrhujeme a predávame aj zdroje tepla, klimatizácie a rekuperácie.

2. Delenie radiátorov podľa spôsobu napájania na vykurovaciu sústavu
Radiátory môžu byť teplovodné , elektrické alebo kombinované.

Kombinované
Radiátor je napojený na ústredné vykurovanie v dome a zároveň je doplnený o vykurovaciu tyč. V zime je vyhrievaný ako súčasť vykurovacej sústavy vodou, v lete si môžete samovoľne zapnúť vykurovaciu tyč kedykoľvek potrebujete. S kombinovanými radiátormi sa v súčasných kúpeľniach stretnete najčastejšie.
TIP: kúpte pripojenie v rovnakom dizajne ako radiátor, docielite tak ucelený vzhľad.

Teplovodný
Jedná sa o najúspornejší variant fungovania radiátoru. Je napojený na ústredné kúrenie v dome. V zime je zahrievaný ako súčasť vykurovacieho systému vodou, v lete nie je možné ho zapnúť, podobne ako ďalšie vykurovanie v dome.

Elektrický
Radiátor je pripojený len do elektriny a môže sa používať nezávisle na teplovodnom systéme domu. Elektrické radiátory, na rozdiel od elektrických sušiakov dnes musia spĺňať prísnu legislatívu ohľadom úspory prevádzky. Samozrejmosťou je integrovaný termostat, časové riadenie, alebo napríklad automatické vypnutie radiátora pri otvorenom okne zabraňujúce nechceným únikom tepla.
Tip: Nepáči sa vám špirálovitý kábel na radiátory? Ten sa dnes už dá schovať do steny tak, že nebude vôbec narušovať dizajn kúpeľne.

3. Pripojenie
Stredové pripojenie má kompaktný dizajn a jednoduché napojenie elektrického vykurovacieho telesa. Radiátor musí byť vybraný vo variante zo stredovými vývodmi. Bočné napojenie má zložitejšiu inštaláciu vykurovacieho telesa a aj prípadná neskoršia náhrada radiátoru, kde sme obmedzili použitú konkrétnu šírku radiátoru. Existujú aj ďalšie spôsoby napr. jednobodové.
Tip: Odfoťte si pred návštevou kúpeľňového štúdia prípravu napojenia.

4. Dizajn
Fantázií sa dnes pri radiátoroch medze nekladú. Páči sa vám skôr hranatý , guľatý, s trubkami, dizajnový? Hľadáte špecifický tvar napr. kancelárske sponky? Nie je problém. Dnes je možné úplne všetko. Dokonca aj radiátor so zrkadlom. Variabilita je tiež vo farebných prevedeniach a konštrukčných materiáloch ( radiátory môžu mať akýkoľvek vybraný farebný odtieň, prípadne môžu byť chrómové, alebo nerezové).
Tip: Nechajte v radiátore odraziť štýl celej kúpeľne.

5. Rozmery
Rozmer je vždy priamo závislý na výkone radiátora, ale musí sa voliť s ohľadom na dizajn kúpeľne a dostupný tovar. Nie vždy je podmienkou, aby výkon pokryl vypočítanú tepelnú stratu miestnosti. Niekedy sa kalkuluje s výkonom elektrického telesa, alebo aj ďalším zdrojom vykurovania – napr. elektrickým alebo teplovodným podlahovým vykurovaním. Vždy skontrolujte, či sa vám radiátor vojde do plánovaných priestorov, čo zvlášť platí pri podkrovných kúpeľniach so šikmými stenami.

Neviete si rady? Radi vám pomôžu kúpeľňový špecialisti. Dohodnite si schôdzku v ktoromkoľvek kúpeľňovom štúdiu a budú sa venovať len vám a vašej budúcej kúpeľni.

  • výber radiátora 1
  • výber radiátora 2
  • výber radiátora 3
  • výber radiátora 4
  • výber radiátora 5