Teraz v čase, keď rastie cena vody, je nutné pristúpiť k úsporným opatreniam. Spoločne budeme hľadať možnosti úspor, poradíme s technickými prednosťami, ktoré s úsporou vody pomôžu. Jedným z účinných a efektívnych zariadení je perlátor. Ten prispieva zároveň ekológii, je základným prvkom, ovplyvňujúcim prietok vody. Zaisťuje tiež reguláciu prietoku vody, zároveň u niektorých typov batérií, vďaka nemu je možné meniť smer prúdu. Perlátor mieša vzduch s vodou, čím znižuje prietok. Zároveň spôsobuje prekážku vode a tým sa znižuje prietok, pričom na tečúcom prúde nepocítite žiadny úbytok tlaku či množstva. Dá sa regulovať až na 4 litre za minútu. Pri starších batériách bez použitia úsporného perlátora je prietok vody okolo 12 litrov za minútu. Napríklad umývadlová batéria Mio-N od značky Jika disponuje perlátorom, pri ktorom môžete prstom ľahko nastaviť smer prúdu a zároveň ponúka možnosť voľby perlátora s rôznym prietokom.
Úsporný perlátor
S jediným perlátorom tak môže bežná rodina ročne ušetriť až 10.000 litrov vody za rok, nehovoriac o tom, že perlátorom je osadená ako kuchynská batéria, tak umývadlová, vaňová, poprípade ďalšia. Značkové batérie sú vybavené perlátormi, ktoré sú vyrobené z materiálu odolného proti usadzovaniu vodného kameňa.
Ako vybrať ten správny pre vašu batériu?
Najdôležitejšie je vedieť, či budete vyberať perlátor s vonkajším alebo vnútorným závitom. Stačí odskrutkovať váš súčasný perlátor a uvidíte, či má závit zvonku to znamená, že sa skrutkuje do batérie alebo zvnútra.
Existujú aj perlátory univerzálne, ktoré sa hodia na rôzne batérie. Drvivá väčšina batérií sa však predáva pre perlátory s vonkajším závitom (takže na batérii je závit vnútorný). Dobré je poznať priemer batérie, u ktorej perlátor meníte. Pri 99% všetkých batérií je štandardný priemer 24 milimetrov, takže na ne u nás predávané perlátory môžete použiť. Ale sú tiež výnimky úzkych batérií s priemerom 18 milimetrov k takým sa bohužiaľ úsporné perlátory nevyrábajú a dokonca väčšinou také batérie ani nemajú závit, väčšinou ide o staršie typy batérií či batérií špeciálnych, ktoré boli napríklad súčasťou rôznych prietokových ohrievačov.
Nezabúdajte na čistenie perlátora
Perlátor je tvorený obvykle drobnou kovovou či plastovou sieťkou, ktorá zaisťuje prevzdušnenie vytekajúcej vody a pomáha tak vytvárať rovnomerný prúd. Občas sa objavia v potrubí nečistoty. Spravidla to býva vodný kameň, ktorý sa uvoľní z potrubia. Vodný kameň sa tiež vytvára v batérii samotnej a samozrejme aj v perlátore. Preto ho treba občas vyčistiť.
Zanesený perlátor sa prejavuje predovšetkým rozdelením pôvodne jednotného prúdu vody na niekoľko samostatných prúdov, ktoré tečú najskôr ešte dole, ale s postupujúcim časom skôr striekajú do strán, obzvlášť keď si umývate ruky. Vodovodná batéria sa stáva nepoužiteľná. Jednotlivé prúdy vody sú navyše také intenzívne, že sa pri dopade na ruky či steny umývadla rozstrekujú po okolí.
Ako vybrať perlátor?
Záleží na prevedení. Niekedy na to stačia kliešte, potom nezabudnite tiež handru, aby ste si perlátor nepoškodili. Pokiaľ chcete mať istotu existuje špeciálny kľúč na perlátory, ktorý dodáva spoločnosť Grohe. Je plastový a umožňuje výmenu piatich druhov perlátorov.
Väčšie nečistoty vypláchneme a mechanicky odstránime. Na prečistenie a odstránenie vodného kameňa použijeme profesionálny odvápňovač, ktorým odvápňujeme rýchlovarnú kanvicu alebo kávovar. Poprípade použite ocot s horúcou vodou, alebo inú receptúru.
Výmena je občas nutná
Niekedy je perlátor natoľko opotrebovaný, že sa takmer rozpadne, a potom už nezostáva nič iné, než navštíviť naše predajne a kúpiť nový. Najľahšie je porovnať si svoj odskrutkovaný perlátor ponúkanými perlátormi u nás na predajni, pretože len vtedy je istota, že si prinesiete ten správny nový perlátor. K dispozícii máme aj kľúč na perlátory, pokiaľ ten váš pomocou doma bežne využívaných klieští nepovolíte.