Kuchynský drez neslúži len na umývanie riadu, túto funkciu u mnohých dnes zaisťujú umývačky. V dreze ale okrem toho umývame potraviny, napúšťame vodu, alebo do neho naopak vylievame napríklad nedopitý čaj či kávu. Preto je pri výbere kuchynského drezu nevyhnutné sa zamerať aj na jeho ľahkú údržbu. Dôležitý je však aj jeho vzhľad a farba, čo záleží predovšetkým na vkuse jednotlivca. Vďaka tomu sa správne vybraný kuchynský drez stane čerešničkou na torte vašej kuchynskej linky. Akonáhle si teda ujasníte celkový dizajn kuchyne aj finančné možnosti, môžete sa pustiť do samotného výberu, ktorý bude vďaka našim tipom hračka.
Pri výbere drezu overte šírku skrinky
Pokiaľ premýšľate, ako vybrať drez do kuchyne, je potrebné vziať v prvom rade do úvahy šírku spodnej skrinky, čo je dôležitý parameter, pri ktorom odporúčame začať. Treba myslieť na to, aby sa do nej zmestili všetky vaničky kuchynského drezu. Odkvap drezu je možné umiestniť nad ďalšiu skrinku a to pokojne s umývačkou. Pozor ale na dávkovač saponátu, pri ktorom je nutné počítať s voľným priestorom pod drezom.

Hĺbka a orientácia drezu
Ďalším veľmi dôležitým rozmerom, ktorý stojí za zváženie, je hĺbka drezu. Hlbšie drezy sú veľmi praktické napríklad na umývanie hrncov, rovnako tak zabraňujú striekaniu vody na kuchynskú linku a v neposlednom rade sa do nich skrátka viac nejde. Je ale potrebné myslieť na to, aby priestor pod drezom požadovanú hĺbku na inštaláciu kuchynského drezu umožňoval.
Až budete premýšľať, aký drez do kuchyne vybrať, nezabudnite zvážiť jeho umiestnenie. Mnohé drezy sú síce univerzálne a môžete ich ľubovoľne otočiť, ale niektoré otočiť nemožno kvôli ich dizajnu alebo umiestneniu výpuste. V takom prípade je potrebné vedieť, či potrebujete ľavé alebo pravé prevedenie. Orientácia sa určuje podľa umiestnenia hlavnej vane drezu. Otočné kuchynské drezy majú univerzálny dizajn, takže sa dajú otočiť na ľavú aj pravú stranu. Otvory sa potom zhotovujú väčšinou až podľa priania zákazníka.
Typ a veľkosť kuchynského drezu
To, aký drez do kuchyne vyberiete, záleží nielen na dispozíciách, ale aj na potrebách členov domácnosti. Rodina s deťmi bude mať určite iné parametre ako jednotlivec v garsónke. Rozhodne by mal byť tiež zohľadnený pomer veľkosti drezu voči celej kuchyni a jeho možnosti umiestnenia v kuchynskej doske. Podľa požiadaviek na vlastnosti a design potom môžete vyberať kuchynské drezy s odkvapovou plochou alebo bez, rovnako tak je možné voliť vhodný model podľa počtu vaničiek, prípadne taktiež podľa samotného prevedenia, ktoré často záleží na umiestnení, napr. ak potrebujete rohový variant kuchynského drezu alebo dizajnovo zaujímavý okrúhly drez.

Spôsob montáže drezu do kuchyne
S ohľadom na pracovnú dosku je dôležité zvážiť aj rôzne možnosti montáže. Najčastejší spôsob montáže je horný, kedy sa kuchynský drez zapustí do výrezu v pracovnej doske a jeho okraj prekrýva hranu výrezu dosky. Tento typ je najuniverzálnejší, vhodný pre všetky typy pracovných dosiek, ale oceníte ho predovšetkým pri pracovnej doske z lamina, pretože v tomto prípade nie je hrana materiálu pri výreze otvoru pohľadová. Možné je potom zvoliť hornú montáž kuchynského drezu s presahom - horný lem drezu vytvorí na doske len nepatrný presah iba vo výške použitého materiálu, prípadne je možné vybrať celoplošný variant, ktorý nahrádza pracovnú plochu v celej ploche nad skrinkou.
Pokiaľ plánujete použitie kamennej pracovnej dosky, ponúka sa namontovať drez zospodu, čo nielenže pôsobí skvele z hľadiska dizajnu, ale uvítate navyše aj praktickosť riešenia. Za hranou drezu sa nezachytia nečistoty ani vodný kameň, pretože sa drez nachádza až pod úrovňou pracovnej plochy. Ďalším typom montáže pre pracovné dosky z prírodného kameňa či kompozitných materiálov je integrovaný drez, ktorého horný lem sa zapustí do pripravenej drážky zhora.

Materiál kuchynského drezu
Pokiaľ sa vám zatiaľ nezamotala z možností variantov hlava, je na čase pustiť sa do jedného z najdiskutovanejších parametrov pre výber drezu do kuchyne, ktorým je samozrejme materiál. Ponuka je v súčasnosti naozaj pestrá a každý z ponúkaných materiálov nájde svojich priaznivcov. Jednotlivé materiály sa líšia nielen vzhľadom, ponukou farebných prevedení, ale aj obstarávacou cenou. Na najčastejšie používané materiály kuchynských drezov sa pozrieme bližšie.
Granitové drezy
Granitové drezy sú všeobecne vyrobené z nadrveného kameňa, spojiva a farbiva. Výhodou je aj skutočnosť, že bývajú veľmi často obohatené o ióny striebra, vďaka čomu získajú antibakteriálne vlastnosti. Ponuka granitových drezov je pestrá nielen z hľadiska tvarov, doplnkov, tipov inštalácií, ale aj farieb. Výhodou tohto materiálu je navyše veľká odolnosť proti poškriabaniu, a pokiaľ už sa taká nehoda stane, vďaka plnej prefarbenosti nie je škrabanec vidieť. Granitové kuchynské drezy patria ale bohužiaľ k tým drahším.

Nerezové kuchynské drezy
Nerezové drezy nájdete v slovenských domácnostiach najčastejšie. Vyrába sa z 18/10 chróm-niklovej potravinárskej ocele, sú cenovo dostupné a odolné proti korózii aj bežným domácim prostriedkom. Ak premýšľate, aký drez z nerezu vybrať, voľte vždy silnejší plech, a tým aj lepšiu mechanickú odolnosť. Nevýhodou nerezových drezov je väčšia náchylnosť na poškriabanie a odrenie. Nerezový drez si do kuchyne môžete zaobstarať lesklý, matný alebo so špeciálnou textúrou. Tá je dobrou ochranou proti poškriabaniu, avšak jej údržba býva náročnejšia.
Tectonite ako zlatá stredná cesta
Tectonite je špeciálny materiál vyrobený zo zmesi polyesterových živíc a ďalších komponentov vystužených sklenými vláknami. Ide o obľúbenú voľbu kvôli priaznivej cene, pevnosti a chemickej aj teplotnej odolnosti. Vďaka patentovanej povrchovej úprave sú tectonitové kuchynské drezy odolné voči odreniu a poškriabaniu. Nespornou výhodou materiálu je aj výber z radu farebných variantov, ktoré skvele doladia dizajn vašej kuchyne.
Teraz, keď už viete, ako drez vybrať, zostáva iba jediné – nájsť ten pravý práve do vašej kuchyne. Môžete tak urobiť v jednom z kúpeľňových štúdií Ptáček, kde nájdete nielen výber kuchynských drezov, ale aj vhodných drezových batérií. Stačí nájsť najbližšiu pobočku, v ktorej vám naši špecialisti pomôžu a poradia s výberom.