Neviete, ako sa zbaviť plesne v kúpeľni?

Sú veci, ktoré do kúpeľne nepatria a pleseň je jednou z nich.

Neviete, ako sa zbaviť plesne v kúpeľni?

Výskyt plesní v kúpeľniach, na toaletách, ale napríklad aj okenných rámoch, komorách, pivniciach a ďalších priestoroch, je pomerne častým, ale nechceným javom. Rozhodne nevyzerá pekne, narúša povrchy materiálov a predovšetkým je zdraviu škodlivá.

Pokiaľ sa u vás pleseň objaví, je nutné s ňou bojovať. Nejde riešiť len následok, treba sa zamerať na príčinu. Za všetko môže nadmerná vlhkosť. Najčastejší výskyt plesní je preto v kúpeľni.

Začíname pri stavbe

Už pri stavbe alebo rekonštrukcii kúpeľne zvážte, aké materiály použijete. Vyberajte špeciálne produkty, ktoré sú navrhované do prostredia s vysokou vlhkosťou .

Veľmi dôležitá je riadna hydroizolácia podkladu, ale zabúdať nemožno ani na škáry medzi obkladmi, kde sa plesne často tvoria. Pre ľahkú údržbu, farebnú stálosť a nulovú nasiakavosť škár odporúčame zvoliť napr. epoxidovú škárovaciu hmotu Kerapoxy Easy Design od firmy Mapei . Hodí sa na škáry už od 1 mm a v širokej škále farieb určite nájdete presne tú pravú pre vás. Z cementových škárovačiek odporúčame Ultracolor Plus, ktorá má zníženú nasiakavosť, a tak zabraňuje tvorbe mikroorganizmov, plesní a soľných výkvetov. Ku všetkým škárovačkám nájdete v rovnakých odtieňoch aj sanitárny pružný silikón Mapesil AC , ktorý je taktiež odolný plesniam.

Dobrá ventilácia

Uistite sa, že je kúpeľňa dobre vetraná. Pravidelne otvárajte okno alebo používajte odsávací ventilátor.

Stačí handra, stierka či hubka

Prebytočnú vlhkosť z povrchu odstráňte rýchlo. Po každom použití sprchy alebo vane vytrite zvyšky vody zo stien, skla, prípadne zo sprchovej zásteny. To pomôže zabrániť hromadeniu vody, ktorá by mohla spôsobiť pleseň. Najlepšie funguje samozrejme stierka.

Nepodceňujte pravidelné upratovanie

Pravidelne upratujte aj dezinfikujte kúpeľňu. Použite čistiace prostriedky, ktoré odstraňujú pleseň a vykonávajte upratovacie práce minimálne raz týždenne. Pravidelne kontrolujte a opravujte napr. prasknuté rúrky alebo chybné či opotrebované tesnenie.

Ako odstrániť plesne zo silikónu aj ďalších miest?

Na odstraňovanie plesní je veľmi dobrý alkohol, resp. čistý lieh. Ten zrieďte s vodou v pomere 1:1, nalejte ho do nádoby na rozprašovanie, aplikujte na plesne a nechajte pôsobiť. Po niekoľkých minútach tento postrek zotrite hubkou. Agresívnejším postupom je potom využitie chémie, ktorá väčšinou obsahuje činidlá na báze chlóru, preto je nutné vetrať a dodržiavať bezpečnostné zásady pri použití biocídnych prípravkov. Vždy postupujte podľa návodu. Dostupných a funkčných prostriedkov je na trhu naozaj veľa.

Pokiaľ budete mať konkrétnu požiadavku, príďte na niektorú z našich pobočiek a spoločne nájdeme riešenie.

Ďalšie články