Ako vyčistiť upchatý záchod?

Upchatá toaleta je téma, o ktorej sa nehovorí s radosťou, ale stať sa to môže komukoľvek. Samozrejme možno situácii predchádzať, ale čo robiť, keď už WC upchaté máte?
Asi každý z nás si dokáže predstaviť bezmocnosť, ktorá nastáva, keď voda v mise po spláchnutí stúpa nahor. Ako už to tak býva, odpad toalety sa spravidla upchá ešte v tú najmenej vhodnú dobu, čo dokáže život naozaj značne znepríjemniť. Pokiaľ je príčinou veľké množstvo toaletného papiera, môžete čakať a dúfať v jeho rýchle rozpustenie, ale často je potrebné situáciu riešiť rýchlo vlastnými silami, prípadne za pomoci inštalatéra. Väčšinu príčin upchaté toalety zvládnete ale vďaka našim tipom vyriešiť svojpomocne.

Aby vám upchatý záchod nepretiekol

Akonáhle začne voda namiesto odtekania plniť misu, je na čase rýchlo konať. Môže sa totiž ľahko stať, že obsah vody toaleta nedokáže pojať a situácia môže byť ešte nepríjemnejšia, než je iba samotný upchatý záchod. Pokiaľ nechcete riešiť problémy s vodou, ktorá sa dostane mimo misy dosť možno až k susedom, a máte blízko toalety umiestnený uzáver prívodu vody, neváhajte ho čo najrýchlejšie použiť. Ak nemáte uzáver vody po ruke, môžete sa pokúsiť urýchlene zastaviť prítok priamo v nádržke. Je ale veľmi nepravdepodobné, že budete rýchlejšia, než ju celý jej obsah zvládne opustiť. V takom prípade nezostáva, než sa pokúsiť zredukovať objem vody v mise ručne, teda vodu odčerpať. Hodiť sa na tieto účely môže téglik, hadička či časť záhradnej hadice. Tento postup je možné prípadne použiť aj v prípade, keď vám voda v mise komplikuje prácu pri akomkoľvek z nasledujúcich postupov, ktoré vám môžu pomôcť toaletu opäť uvoľniť.

Ako vyčistiť upchatý záchod?

Použite čistiaci zvon

V prvom rade sa ponúka použitie zvonu, čo je samozrejme dobrá voľba, pretože odpadová rúrka je upchatá pravdepodobne tuhým alebo natesnaným materiálom, takže sa trochu hrubej sily bude hodiť. Zvon je naozaj veľkým pomocníkom pre všetky odpady, pretože dokáže tlakom vytiahnuť všetku špinu. Do pumpovania ale musíte dať poriadnu silu. Hlavne toaletu s uvoľneným odpadom hneď automaticky nespláchnite, ale najskôr obsah vyberte a hoďte do smetiaka. Zvon funguje na princípe podtlaku, a keď ho doma nemáme, môžeme skúsiť jeho účinok nasimulovať. Napríklad použitím mopu, ktorý sa obalí igelitom, vstrčí do toalety a rýchlymi pohybmi sa ním vytvorí podtlak, ktorý usadeniny uvoľní. Ďalšou možnosťou je využiť plastovú fľašu, tú má väčšinou doma každý. K týmto krokom pristupujeme až po odstránení vody z misy. Veľkú plastovú fľašu naplníme teplou vodou. Palec umiestnime na hornú časť fľaše a zasunieme horný koniec fľaše do vývodu v spodnej časti toalety. Samozrejme za použitia gumových rukavíc. Zložte palec a stlačte fľašu, aby voda vstrekla do potrubia. Vzniknutý tlak by mal zvládnuť uvoľniť upchávku.

Uvoľnite upchaté WC pomocou chémie

Jednou z možností, ako upchatý záchod uvoľniť, je použitie chemického čistiaceho prostriedku na odpady. Prípravky s hydroxidom sodným, ktorý účinne rozpúšťa kuchynské odpady, vlasy, tuk, ale aj papier alebo napríklad vatu, sú osvedčeným riešením na väčšinu problémov s upchatým potrubím a pod. Toto riešenie je ale účinné predovšetkým pri odpadoch umývadla alebo drezu. Vyskúšať ho môžete ale aj v prípade toalety. Dávkovanie sa riadi návodom na balenie. Môžete ale použiť aj šetrnejšiu metódu v podobe jedlej sódy s octom. Treba však počítať s tým, že je nutné použiť o niečo väčšie množstvo. Pripravte si teda rovno celé veľké vrecko jedlej sódy (cca 500 g) a celú fľašu octu (1l). Celé balenie sódy nasypte do misy a pomaly zalievajte octom. Nechajte pôsobiť najlepšie celú noc. Na urýchlenie môžete priliať 2-3 kanvice horúcej vody. Len pozor na oči, keby vďaka chemickej reakcii došlo k vystreknutiu vody mimo misy. Na trhu nájdete aj špeciálne tyčinky na čistenie odpadov, ktoré fungujú na princípe uvoľňovania prírodných baktérií a enzýmov. Pokiaľ sa teda odpad toalety upchal organickým odpadom, je možné ich efektívne využiť - len sa vložia do odtoku a nechajú sa rozpustiť.

Drôt alebo kanalizačné pero

Stále sa uvoľneniu nedarí? Potom sa ponúka použitie drôtu alebo priamo kanalizačného pera, čo je vlastne pružina určená priamo na odstraňovanie upchatého odtoku. Nemáte naťahovacie pero na upchaté odpady? Môžete ho zakúpiť napr. v našich Inštalatércentrách alebo skúste v domácnosti nájsť hrubší drôt. Drôt alebo pero pomaly zasúvajte do odpadu, a keď narazíte na upchávku, skúste ju pohybom tam a späť rozpohybovať av tom najlepšom prípade rovno vytiahnuť z toalety von. Drôt môžete improvizovane vytvoriť aj z kovového ramienka na šaty. Natiahnite ho do roviny a jeho koniec obaľte handrou, aby ste nepoškodili glazúru WC misy. Handru môžete prichytiť pomocou lepiacej pásky.

Vyhnite sa problémom s upchatou toaletou

Upchatá toaleta je nie vždy následok nejakého nevhodného počínania. Preto je aj v tomto prípade dobrá prevencia. Príčin upchaté toalety môže byť mnoho, ale často problém vzniká okrem iného vďaka nesprávne inštalovanému či zastaranému potrubiu, usadzovaniu vodného kameňa, prípadne môže byť príčinou malý tlak vody. Pokiaľ sa problém s upchatou toaletou vďaka zastaraným odpadom neustále opakuje, nie je niekedy zvyšné a je na čase pustiť sa rovno do rekonštrukcie kúpeľne. Neváhajte potom výber zariadenia kúpeľne konzultovať s našimi odborníkmi v kúpeľňových štúdiách, ktorí vám so všetkým radi poradia.

Ďalšie články