Swipe to the left

Vaňa alebo sprchový kút? To je to o čo tu ide...

Päť tipov pre rozhodovanie či budeme využívať vaňu alebo sprchový kút, každá súčasť kúpeľne má svoj význam.

Vaňa alebo sprchový kút? To je to o čo tu ide...

Najčastejšie skloňovanou otázkou pri výbere zariadení do menšej kúpeľne býva, či zvoliť vaňu alebo sprchový kút. Nie je sa čomu čudovať, lebo od tohto rozhodnutia sa bude vaša kúpeľňa realizovať ďalej. Na začiatku rozhodovacej paralýzy by malo stáť zamyslenie, či ste typ na dlhé kúpele plné peny, alebo potrebujete ráno opustiť byt za päť minút? Nemôžete sa rozhodnúť? Tak je tu päť našich tipov.

1. Priestor
Pokiaľ vaša kúpeľňa neponúka veľa priestoru a potrebujete do nej zmestiť čo najviac prvkov vrátane pračky, je sprchový kút určite lepšou voľbou. Malé tzv. sedacie vane sa vyrábajú od dĺžky 100 cm, napriek tomu, že neponúkajú toľko pohodlia, zachovávajú pocit z napustenej vane. Ideálna vaňa by mala byť rovnako dlhá, ako je vaša výška od päty po ramená, aby ste si mohli oprieť obe nohy o steny vane. Pokiaľ teda nemáte na vaňu priestor aspoň 160 cm, voľte radšej sprchový kút. Pri sprchovom kúte sa zamyslite tiež nad spôsobom otvárania dverí, aby veľmi nezasahovali do voľného priestoru, pohodlne ste mohli vstúpiť aj vystúpiť, nehrozilo poškodenie dverí a podobne.
TIP: Ako vybrať vaňu a sprchový kút?

2. Myslite na budúcnosť
Kde sa vidíte o päť rokov? Ste mladý pár, plánujete v budúcnosti deti? Tak sa vám hodí skôr vaňa. Naopak, keď sa zamyslíte ako pripraviť svoju domácnosť na dôchodok, oceníte pri sprchovaní čo najmenej prekážok. Praktickým doplnkom môže byť aj sedátko, madlá a podobne.
TIP: Kúpeľňa sa vekom mení.

3. Úspora financií a ochrana životného prostredia
Máme ďalšie plus pre sprchové kúty. Sprchou nešetríte len priestor, ale ušetríte aj väčšie množstvo vody. Klasická vaňa pojme za jeden kúpeľ až 200 litrov vody, behom sprchovania spotrebuje človek priemerne 30-50 litrov vody. Odporúčame aj EKO sprchy, ktoré pri zachovaní dynamiky prúdu, spotrebujú menej vody, ako klasické sprchy. TIP: Ako šetriť vodou.

4. Kompromis
Častý obrázok z našich domácností: manželka túži po vani plnej peny, manžel sa rýchlo osprchovať. Kompromisom je vaňa s vaňovou zástenou, ktorá poskytne možnosť luxusnej kúpele aj sviežeho sprchovania.
TIP: Tohtoročné trendy

5. Údržba
Pokiaľ ale ide o údržbu, na celej čiare vyhráva vaňa. Tu je opäť významné plus pre vaňu - jednoduchšie sa čistí, na rozdiel od sprchy nemá záhyby, profily a dostanete sa všade bez väčších problémov. Pri sprchových kútoch je nutné po každom sprchovaní, aspoň jednoduchá údržba, pretože dlhodobé usadzovanie vodného kameňa môže časom spôsobiť značné ťažkosti.
TIP: Ako čistiť sprchový kút.

Rozhodnutie medzi vaňou a sprchovým kútom necháme na vás. Pomôžeme vám však s výberom, preto príďte do nášho kúpeľňového štúdia Ptáček. Určite si vyberiete.

  • Vaňa v priestore
  • Stačí zástena a už sa sprchujete
  • Pohodlie vo vani
  • Zamerané na relaxáciu
  • Pre rýchlu očistu